تاریخ خبر : 1399/03/10

 
 

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در باره اعلام شرايط و ضوابط، تاريخ، نحوه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1399

 

پيرو اطلاعيه مورخ 99/02/21 بدين وسيله به اطلاع متقاضيان ثبت‌نام و شركت در آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1399 مي‌رساند كه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي از روز يکشنبه مورخ 99/03/11 آغاز و تا ساعت 24 روز يکشنبه مورخ 99/03/18 ادامه خواهد يافت. داوطلبان متقاضي ثبت‌نام كه داراي شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته هستند مي‌توانند در آزمون مذكور ثبت‌نام نمايند. 

 

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دسترس می‌باشد.

 

شرايط ثبت‌نام‌:

 

علاقه‌مندان به تحصيل در دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي مي‌بايست ضمن اطلاع از شرايط عمومي و اختصاصي، مقررات وظيفه عمومي، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غيرايراني و توضيحات مربوط به سهميه، در صورتي كه داراي شرايط مذكور باشند، به عنوان داوطلب اين دوره منحصراً در يك رشته امتحاني و متناسب با رشته تحصيلي و کد رايانه اي ديپلم خود (طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته آزمون) متقاضي شوند. 

 

لازم به توضيح است كه پذيرش در تعدادي از رشته هاي امتحاني مذكور بدون آزمون و براساس سوابق تحصيلي (معدل کل ديپلم) صورت خواهد پذيرفت. 

 

تمامی متقاضيان، اعم از اينكه پذيرش در رشته امتحاني آنان با آزمون يا براساس سوابق تحصيلي (بدون آزمون) باشد، لازم است كه مطابق ضوابط دفترچه راهنما و توضيحات اين اطلاعيه در آزمون مذكور ثبت‌نام و انتخاب رشته نمايند. در صورت عدم ثبت‌نام در تاريخ مقرر، پذيرش متقاضي پس از پايان مهلت تعيين شده امكان‌پذير نخواهد بود.

 

برای ثبت‌نام‌ در این آزمون می بایست اقدام های زیر انجام گیرد: 

 

1- مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org 

 

2-  مطالعه دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته.

 

3- مراجعه به سامانه جمع‌آوري اطلاعات و سوابق تحصيلي داوطلبان آزمون ورود به دانشگاه‌ها به نشاني: http://dipcode.medu.ir براي مشاهده اطلاعات و دريافت كد سوابق تحصيلي (منحصراً برای دارندگان ديپلم شاخه فني و حرفه اي يا کاردانش و يا شاخه نظري سالهای 1396 الي 1398) و درج کدسوابق تحصیلی پايگاه اطلاع رساني این سازمان برای ثبت‌نام در آزمون.

 

یادآوری مهم: دانش آموزان شاخه فني و حرفه اي يا کاردانش و يا شاخه نظري سال جاری و همچنین دارندگان ديپلم شاخه فني و حرفه اي يا کاردانش و يا شاخه نظري سال 95 و قبل از آن نيازي به دريافت كد سوابق تحصيلي و ارائه آن ندارند.

 

4- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز جهت ثبت‌نام.

 

5- پرداخت اینترنتی هزينه ثبت‌نام؛ داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي بانكي عضو شبكه شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان و پرداخت مبلغ 370.000 (سيصد و هفتاد هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام نمايند. 

 

یادآوری 1: چنانچه داوطلبي علاقه مند به شركت در گزينش رشته هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غير دولتي- غيرانتفاعي باشد، لازم است پس از اطمینان از پذیرش موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در رشته امتحانی مورد تقاضا، علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت نام، نسبت به پرداخت مبلغ 93.000 (نود و سه هزار) ريال ديگر نيز براي دوره‌هاي مذكور به صورت اینترنتی اقدام نمايد.

 

یادآوری2: با توجه به اينكه مقرر گرديده است در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق پيام كوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلباني كه تمايل به استفاده از آن دارند، با انتخاب گزينه مربوط و پرداخت مبلغ 6000 (شش هزار ريال) به صورت اینترنتی به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام كوتاه، مي‌توانند از اين خدمات استفاده نمايند.

 

دستورالعمل و نحوه تكميل تقاضانامه ثبت نام اينترنتي:

 

به داوطلبان توصيه مي شود كه مطابق دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته، ابتدا فرم پيش‌نويس تقاضانامه مندرج در دفترچه مذكور را تكميل نموده و سپس براساس فرم پيش نويس با مراجعه به پايگاه اطلاع رسانی این سازمان، اطلاعات لازم را براساس بندهاي برنامه نرم افزاري ثبت نام وارد نمايند. راهنماي جامع نحوه تكميل فرم در برنامه نرم افزاري ثبت نام اينترنتي موجود است و داوطلبان براي كسب اطلاع بيشتر مي‌توانند به اين راهنما مراجعه نمايند.

 

يادآوری3: آن دسته از داوطلباني كه در زمان ثبت‌نام، دانش آموز سال آخر بوده و موفق به دريافت مدرك ديپلم نشده‌اند، در اين مرحله، درج معدل براي آنها الزامي نمي‌باشد. اين داوطلبان مي‌بايست از روز سه ‌شنبه مورخ 99/06/11 لغايت روز پنجشنبه مورخ 99/06/13 با مراجعه به قسمت ويرايش اطلاعات در سايت اين سازمان نسبت به درج و يا ويرايش معدل ديپلم اقدام نمايند. بديهي است عواقب ناشي از عدم درج معدل به عهده شخص داوطلب خواهد بود.

 

یادآوری4: دانش‌آموزان و يا فارغ‌التحصيلان شاخه تحصيلي نظري مجاز به ثبت‌نام در اين آزمون مي‌باشند. اين داوطلبان ضمن داشتن شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه‌ راهنماي ثبت‌نام، توجه داشته باشند كه فقط مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي كارداني ناپيوسته  هستند و معدل آنها در مقايسه با داوطلبان شاخه تحصيلي فني و حرفه‌اي و كاردانش در رشته‌هايي كه پذيرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد تراز خواهد شد. نحوه تراز معدل و عنوان رشته‌هاي كارداني ناپيوسته در دفترچه راهنما درج شده است.

 

ضمناً داوطلبان لازم است در درج اطلاعات ثبت‌نامی و انتخاب رشته دقت نمايند. بديهي است كه در صورت مشاهده هرگونه مغايرت در موارد قيد شده در تقاضانامه ثبت نام با مدارك داوطلب در صورت پذيرفته شدن در آزمون، مطابق مقررات و ضوابط رفتار خواهد شد.

 

یادآوری5: چنانچه داوطلبي در مرحله ثبت‌نام اقدام به ارائه اطلاعات غلط نمايد و يا در ارسال عكس خود مرتكب اشتباه شود (اعم از اينكه سهواً و يا عمداً باشد) به عنوان متخلف تلقي و برابر مقررات با وي رفتار خواهد شد.

 

زمان برگزاری، توزيع كارت اينترنتي و محل آزمون:

 

براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1399 (براي آن دسته از رشته هاي امتحاني كه پذيرش آنها با آزمون است) در روز جمعه مورخ 99/06/14 برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است از روز سه‌شنبه مورخ 99/06/11 لغايت روز پنجشنبه مورخ 99/06/13 با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان نسبت به تهيه پرينت كارت و راهنماي شركت در آزمون اقدام نمايند. محل آزمون داوطلبان براساس استان و شهرستان محل اقامت مندرج در بند 30 تقاضانامه تعيين مي‌گردد. لذا مقتضي است داوطلبان با مراجعه به دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته و درج كد مربوط به استان و شهر محل اقامت در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام نمايند.

 

زمان انتخاب كد رشته محل هاي انتخابي:

 

براساس برنامه زماني، همزمان با ثبت‌نام براي شركت در آزمون، كليه داوطلبان متقاضی رشته هاي امتحاني پذيرش با آزمون و پذيرش با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) لازم است كه با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني این سازمان و مطالعه شرايط و ضوابط هر يك از كدرشته هاي انتخابي، نسبت به انتخاب كد رشته محل هاي خود اقدام نمايند.

 

توصيه‌هاي‌ مهم‌:

 

1- داوطلبان مفاد دفترچه راهنما را به دقت مطالعه نمایند.

 

2- در انتخاب كدرشته امتحاني و همچنين شهرستان محل حوزه امتحاني خود (براي رشته پذيرش با آزمون) دقت لازم را بعمل آورند، پس از دريافت كد پيگيري 16 رقمي و پایان مهلت‌ثبت نام، داوطلب برای اصلاح موارد فوق با مشکل مواجه خواهد شد.

 

3- توصيه‌ مي‌شود داوطلبان پس از تكميل تقاضانامه و دريافت كدپيگيري، يك نسخه پرينت از تقاضانامه تهيه و نزد خود نگهداري نمايند.

 

4- هرگونه‌ تغييري‌ از طريق‌ پايگاه اطلاع رساني اين سازمان متعاقباً بصورت اطلاعیه اطلاع رسانی ‌خواهد شد. 

 

6- در صورت‌ لزوم‌ داوطلبان مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي: 42163-021 با روابط عمومي ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور تماس‌ حاصل‌ نموده و يا از طريق سيستم پاسخگويي اينترنتي (غيرحضوري) سازمان اقدام نمايند.

 

یادآوری6: باتوجه به عدم پذیرش حضوری داوطلبان در این سازمان و برای تسریع در ثبت و بررسی درخواستها به صورت الکترونیکی، متقاضیان می¬توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست، برای داوطلب شماره نامه و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه ارسال می¬شود. داوطلبان می¬توانند پس از دریافت شماره و کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، به پرتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http://rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند.

 

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته دوره کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 1399

  

سامانه ثبت نام آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه اي و موسسات غير انتفاعي سال 1399

 

ارسال نظر