فنون تست زنی سر جلسه آزمون

 

۱. همیشه خودتون رو برای برخورد با هر نوع سوالی در آزمون آماده کنید ( به عبارتی با این ذهنیت در آزمون شرکت نکنید که همه سوالات رو باید قبلا دیده باشید ) و باید در سر جلسه آزمون با ذهنی باز و با قدرت خلاقیت حضور پیدا کنید که اگر سوالی دیدید که به چشمتون کمتر خورده بود بتونید با دانش کسب شده راه حل رو پیدا کنید ( به دانشی که کسب کردید شک نکنید )

 

۲. توصیه می کنیم در چند دوره به سوالات پاسخ بدید و در دور اول صرفا سوالات ساده هر درس ( که شاید در حدود ۲۵-۳۰% سوالات باشند ) رو پاسخ بدید... اینجوری هم ذهنتون رو گرم کردید برای دوره دوم و پاسخ به سوالات متوسط و هم خودتون رو درگیر یک درس خاص نکردید و تا آخر آزمون هم اسیر سوالات سخت نمیشید.

 

۳. جسور باشید !!! واقعا باید در سرجلسه آزمون از برخی سوالات عبور کنید ، چرا که طراحان اغلب در هر درسی از این سوالات قرار میدند برای اینکه وقت شما رو بگیرند.

 

۴. در تست هایی که در مورد گزینه صحیحشون شک دارید، فقط زمانی ریسک کنید که تعداد این توع تست ها حدود ۴-۵ تست باشه و در مواردی که اطمینان دارید ۲ گزینه کاملا غلط داره، بین دو گزینه دیگه یکی رو انتخاب کنید... به عبارتی در تست هایی که واقعا از غلط بودن دو گزینه مطمئن نیستید اصلا ریسک نکنید...

۵. به شدت ریزبین باشید... خیلی از دوستان به خاطر بی دقتی سوال رو خراب می کنند... همیشه از سوالاتی که خیلی ساده به نظر می رسند بترسید و از سوالاتی که قیافه بدی دارند اصلا نترسید .

 

۶. سعی کنید قبل از حل سوال، یکبار روش حلی که می خواید شروع به نوشتنش کنید رو در ذهنتون مرور کنید.

 

۷. اصلا قرار نیست همه سوالاتی که حل می کنید زمان مساوی داشته باشند، برخی سوالات زمان بر هستند و برخی سوالات رو حتی میشه بصورت چشمی پاسخ داد

 


  

   برنامه ریزی

 

برنامه‌ریزی باید به صورت کلی و همه‌ جانبه باشد و سایر امور روزانه در آن لحاظ شود. هنگام برنامه‌ریزی، به این نکته توجه داشته باشید که باید هم حجم درس‌ها و هم توانایی‌های خودتان را مد نظر قرار دهید و برنامه‌ی خود را بلندپروازانه تنظیم نکنید که نتوانید آن را اجرا کنید.

 

برای اجرای برنامه و پایبند بودن به آن، که نقش اصلی را خودتان ایفا می‌کنید، به سه اصل مهم توجه کنید:

 

با خود عهد کنید که به برنامه‌ریزی پایبند باشید و برای این پایبندی با خود شرط ببندید.

 

در مدت اجرای برنامه‌های خود و شرط‌های‌تان، به اجرای آن نظارت کنید و مراقب باشید به برنامه‌تان عمل کنید.

 

هر شب کارهایی را که در طول روز انجام داده‌اید بررسی کنید و با برنامه‌ریزی تعیین‌شده‌ی خود مقایسه کنید تا مشخص شود که در آن روز به کدام بخش از برنامه عمل نکرده‌اید و چرا؟ برای روز بعد هدف‌گذاری کنید و با خود شرط کنید که از روز بعد عوامل مخل را کاهش دهید و طبق برنامه پیش بروید.

 

برای اجرای این سه اصل از دفتر برنامه‌ریزی کمک بگیرید و روند اجرای برنامه‌ریزی‌های‌تان را ارزیابی کنید و با یادداشت کردن عوامل مخل و عوامل کمک‌کننده در اجرای برنامه‌های‌تان، کیفیت مطالعه‌ی خود را بهبود بخشید.

 


 

اگر شما در هنگام حل مسائل ریاضی دچار توقف می‌شوید و به‌دلیل ناآشنایی با شیوه ی حل برخی محاسبات نمی‌توانید ادامه دهید، احتمالأ پایۀ ریاضی قوی ای ندارید.

اگر پایۀ ریاضی شما قوی نیست، نباید از یادگیری ریاضی ناامید شوید.

شما از هم‌اکنون می‌توانید برای یادگیری ریاضی اقدام کنید، تنها کافی است به نکات زیر توجه کند و ارادۀ خود را برای یادگیری درس شیرین ریاضی و درسهایی از این جنس (فیزیک، هندسه و...) محکم کنید.

1_ اولین و مهمترین نکته اينه ک از كتاب آموزشي ای استفاده كنيم كه متناسب با سطح ماست؛

 ((خيلي وقت ها  بچه ها از برندهاي سنگين تست زني بصورت پيشنهادي(البته ناصحیح) و يا تقليدي استفاده مي كنند كه متاسفانه متناسب با سطح مهارت و سواد آنها نيست و اين باعث ميشه خيلي زود اعتماد به نفس خودشان را  از دست بدهند و يا از اون درس فراری بشن))

2_ پيش نيازهاي هر مبحث از فصول و سال هاي گذشته را بشناسيم و قبل از مطالعه ی فصل  به تسلط در پیش نیازها بپردازیم.

3_ حتما در مورد سوال فكر كنيد و حتما دست به قلم شوید  و حل كنيد!!

اگر در هنگام مطالعه ی ریاضی قلم در دستتان نبود 100 درصد شکست خواهید خورد.

 (رياضي و فيزيك رو مثل تاريخ و جغرافيا نخونید. حتي اگر سخت بود ميشه اوايل اپن بوک (جزوه باز) سوالات را حل كرد و يا‼️ با ديدن قسمت اول پاسخ تشريحي سوال و بدست آوردن ايده و سرنخ حل تست ، بقيه ی مراحل رو خودتون طی کنید و به پاسخ برسید. ‼️

4_این نكته مخصوص دانش آموزانیست كه فوق العاده با اين تیپ درس ها مشكل دارند و احتمالا بدلیل  پايه ی ضعيف آنها در سال هاي گذشته است.

بهتره اين دسته دروس را در تايم هاي كوتاه ولي تعداد دفعات بالا در هفته مطالعه كنند ؛ اين همان روش تغيير ذهنيست كه بايد در اين افراد ايجاد شده  و سوابق خوب و جديد را جايگزين گذشته هاي ناكام خودشان كنند؛

((كاركرد اين روش از اونجايي خيلي مد نظرم هست كه اگر هربار در تايم كم ، حجم اندكي از مطالب را فقط با حل چند تست كار كنيم ، مسلما روي اون حداقل مطلب مسلط ميشيم و كم كم انگيزه هاي ما براي مطالعه ی اين دروس بالا ميره))

جان کلام: باید بدونيد براي رياضيات و فيزيك جزوه و درسنامه ی كاملی وجود نداره كه با تهيه و مطالعه ی اون بشه تمام سوالات زميني و مريخي را حل كرد! پس هركسي دنبال بهترين منبع كه از صفر تا صد كامل و مفصل همه چيز رو گفته باشه ، بگرده فقط خودشو لا به لاي كتاب هاي مختلف گمراه ميكنه!

راستي براي بالا بردن درصد خودت تو اين درس ها بايد صبور باشي ، چون خيلي زود بازده (شب امتحاني) نيست.

 


 

دروس را با چه ترتیبی در آزمون ها بزنیم؟

ترتیب دروس در آزمون های آزمایشی همان ترتیب دروس در کنکور سراسری است.

 


شش گام برای یادگیری شیوه تست زنی